Elektrostatik Filtre Çalışma Prensibi

Elektrostatik Filtreler, basitçe anlatmak istersek filtre içinden geçen kirli havanın içindeki partikülleri yüksek voltajda elektrikle yükleyip,arkasından gelen toplayıcı kısım ile bu yüklenen partikülleri toplayıp havayı yağ,duman,koku benzeri kirleticileri oluşturan partiküllerden ayrıştıran yüksek verimli bir üründür.

Kullanılan iyonizerin ve toplayıcının yapısı,malzemesi ve kalitesi büyük önem taşımaktadır. Ani voltaj düşüşlerinde cihaz işlevini yitirebilir.Yanlış bilindiği gibi elektrostatik filtreler yağı ve dumanı yakmaz  ya da yok etmez.Genellikle altında bulunan tavada toplar. Belirli periyolarda hem filtre hem de tavası temizlenmelidir.Aksi takdirde cihaz verimi düşer.Cihaz duman ve yağı dışarıya vermeye başlar.

Elektrostatik filtreler 0,3 mikron partikül boyutuna kadar çok yüksek verimlerde filtreleme yapabilir.Bu egzoz çıkışında duman görmemenizi sağlar.Burada herhangi beyaz renkte bir duman da yoktur. Sadece filtrelenmiş hava çıkar.Bu filtreleri daha verimli çalıştırmak için temizlik ve bakım periyotları konusunda yetkin kişilerce belirlenmeli ve yapılmalıdır.

Temizlik periyotlarına uyulmadığında takdirde her geçen gün cihaz verimli düşecek ve elekrostatik filtre düzgün çalışmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir